Hrnčíř

Chcete vědět jak vypadal raně středověký hrnčířský kruh, dozvědět se více o tom jak vznikaly ve středověku keramické nádoby nebo si prostě vyzkoušet práci s hlínou? Zavítejte k našemu hrnčíři!
Keramické nádoby patřily ve středověku k předmětům denní potřeby, neboť se využívaly pro přípravu a konzumaci jídla stejně jako pro uskladnění potravin. Hospodyně musely být na toto křehké nádobí zvláště opatrné, neboť představovalo nemalou hodnotu, která musela být uhrazena z výnosu vlastního hospodaření či řemeslnické činnosti. V námi sledovaném období raného až vrcholného středověku, byla totiž doba, kdy si keramiku vyráběla každá žena sama podomácku, již po staletí pryč.
Cesta keramické nádoby od hrnčíře do kuchyně středověké hospodyně bývala zdlouhavá. S produkcí keramiky byla spojena nutnost zajištění materiálu (hlíny, dřeva…), stavba a následné opravy pece, sušení a vypalování výrobků a jejich přeprava na trh k prodeji. Ale nejzajímavější částí byla samotná tvorba nádob, kterou Vám členové naší skupiny rádi předvedou. Budete tak mít možnost poznat nejen odlišnosti mezi středověkou technologií výroby a současnými postupy, ale také si vše vyzkoušet a svůj výtvor si odnést domů.

hrncir_02


 

Komentáře nejsou povoleny.